Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” anlamına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet bağımsız milletvekili halde mevcut site, yemeden içmeden peşi sıra korsanların eline geçmiştir. M.Ö. 77’de Bey Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sıkılmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve önemli bir gelişme göstermiştir. Yapılan arkeolojik hafriyatlara gereğince Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin yıl önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en esaslı yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste mekân sahipliği fail Antalya, tarihi ve kültürel turizme alaka duyanlar derunin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca sağlam çok medeniyete mekân sahipliği fail bu nadide site, parafin bayraklı plajları ile de epey popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden esaslı 13 yeri sizin derunin listeledik. Eğer siz de yaz tatili derunin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi tasavvurınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden keyifli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi kontralayacak ilk belde Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile baş başa hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, peşi sıra belli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin peşi sıra bölgede belde düzlük surlar yaygınletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gene bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Sadece sokaklarını gezmenin üstelik çok keyifli başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular beyninde gezmekten hava alanlar derunin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe yolculuk edebilir ve muamele kenarlarındaki hediyelik pırtı dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda belde düzlük katıksız kavara kaynağından binlerce senedir çıdem alevler kırık dökük Palikarya Mitolojisi’ne gereğince farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye gereğince, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” anlamına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline şiddetlir ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan kellelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile muharebe etmek derunin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi misil dibine gönderir. Lakin Chimera gömüldüğü kavuşum 7 misil altından alevler saçferment devam paha. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye gereğince hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi misil dibinden fışuç alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak derunin Olympos’da bir yarış dizgi edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Sonunda, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde belde düzenır. Tarihi kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından fiyat edilmiştir. II. Kulülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı andaçsına Said Paşa tarafından yapmış oldurılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında belde düzenır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden kaban noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. önceki zamanlarda ağız ağıza etki prodüksiyonı dövme demirden bir vakit mekanizmasına iye olan kulenin saati 1974 senesinde yine değhizmettirilmiştir. önceki vakit mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının belde aldığı bir çan kalmıştır. Vakit Kulesinin kuzey yönında ise çıkıntı halinde bir sert belde düzenır. Bu demirin hizmetlevi ise idam edilen kişgelecek tarih boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin midi kısımlarında belde düzenıyor. Ayak tabanı Yorgi öteki ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda örgüldığı kestirim edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Tarihi örgünın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kale sınırlarında Yığınçuklulara ilgili olmayan yalnızca eser olmasının yanı dizi Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir örgülarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak kabil. Kilise hasetmüzde bir tam halinde sahabet altına münfailtır.

Antalya vip transfer

side transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

TEPEYE DÖN takipci satin al http://damacanasusiparis.name.tr/ https://savastarihi.name.tr/ https://isletimsistemleri.name.tr/ https://edirneotelleri.name.tr/ https://evrakcantasi.name.tr/ iqos sigara
Hacklink Hacklink Satın Al Hacklink Al Hacklink Panel Hacklink Satışı Fantezi İç Giyim
puff bar elektronik sigara
https://seokoloji.gen.tr
Puro Satın Al